Změny v Zákoně o ochraně zemědělského půdního fondu: Co by měli vědět cizinci, kteří chtějí nabývat pozemek v ČR?
30. 7. 2024

Změny v Zákoně o ochraně zemědělského půdního fondu: Co by měli vědět cizinci, kteří chtějí nabývat pozemek v ČR?

Vyhlášeno ve Sbírce zákonů: 24.06.2024 v části č. 183/2024 Sb. pod číslem 183/2024 Sb. s účinností od 01.07.2024

 Cizinci, kteří mají zájem o nabývání pozemků na území České republiky, by měli věnovat zvýšenou pozornost posledním změnám v Zákoně České národní rady č. 334/1992 Sb., o ochraně zemědělského půdního fondu. Tato novela (verze 26) přináší několik významných úprav, které mohou ovlivnit vaše plány na pořízení zemědělské půdy v ČR.

 Co je zemědělský půdní fond?

Zemědělský půdní fond (ZPF) je legislativně chráněná kategorie půdy, která slouží primárně pro zemědělské účely. Ochrana ZPF je důležitá pro zajištění potravinové bezpečnosti a udržitelného využívání přírodních zdrojů.

 

Klíčové změny a podmínky pro nabývání zemědělské půdy cizinci.

 I. Omezení pro nabývání vlastnického práva k zemědělské půdě

 Podle § 3d Zákona o ochraně zemědělského půdního fondu mohou nabývat zemědělskou půdu do vlastnictví pouze určité kategorie osob.

  1. Nabývat zemědělskou půdu do vlastnictví nemůže stát, občan státu, fyzická osoba s pobytem nebo právnická osoba se sídlem ve státě, jehož právní pořádek neumožňuje občanu České republiky, fyzickým osobám s pobytem na území České republiky ani právnickým osobám se sídlem v České republice nabývat vlastnictví k zemědělské půdě; toto omezení se nevztahuje na případy, kdy k nabytí vlastnictví k zemědělské půdě došlo děděním.
  2. Odstavec 1. se nevztahuje na nabývání zemědělské půdy do vlastnictví občana, fyzické osoby s pobytem nebo právnické osoby se sídlem ve státě Evropské unie, Evropského hospodářského prostoru, Švýcarska ani států, pro které vyplývá něco jiného z mezinárodní smlouvy, kterou je Česká republika vázána.

  II. Speciální případy v rámci společného jmění manželů (SJM)

Pokud jeden z manželů je cizinec bez povolení k trvalému pobytu v ČR, nebo oba manželé jsou cizinci, přičemž pouze jeden z nich má povolení k trvalému pobytu, může zemědělskou půdu nabýt pouze ten, kdo je občanem ČR nebo má povolení k trvalému pobytu. Toto nabytí je možné v rámci zúžení společného jmění manželů (SJM).

 

Další změny v zákoně

  1. Zvýšená ochrana půdy

Novela zákona klade důraz na ochranu kvalitní zemědělské půdy. Nově se zavádí přísnější pravidla pro odnětí půdy ze ZPF, což znamená, že bude obtížnější převést zemědělskou půdu na stavební parcely nebo jinak změnit její využití. 

 

  1. Povolení k odnětí půdy

Pokud máte zájem o nabytí zemědělské půdy pro účely jiného než zemědělského využití, budete muset získat souhlas s odnětím půdy ze ZPF od příslušných orgánů. Žádost o tento souhlas se podává u obecního úřadu obce s rozšířenou působností. 

 

  1. Splnění podmínek ochrany životního prostředí

Před udělením souhlasu musí být splněny podmínky stanovené orgánem ochrany přírody. Tento krok je důležitý pro zajištění, že změna využití půdy nebude mít negativní dopad na životní prostředí. 

 

  1. Platnost souhlasu s odnětím půdy

Souhlas s odnětím zemědělské půdy má omezenou platnost. Pokud nebude realizace záměru zahájena do tří let od nabytí právní moci souhlasu, platnost souhlasu vyprší.

 

Jak postupovat? 

  1. Prozkoumejte legislativu: Před nákupem půdy si důkladně prostudujte aktuální znění Zákona č. 334/1992 Sb. a jeho novel. Můžete se obrátit také na právního poradce specializujícího se na nemovitosti. 
  1. Získejte potřebná povolení: Ujistěte se, že máte všechny potřebné souhlasy a povolení od příslušných orgánů před tím, než provedete  jakoukoli změnu využití půdy. 
  1. Spolupracujte s místními orgány: Komunikujte s obecním úřadem a orgány ochrany přírody, aby vaše žádost byla kompletní a splňovala všechny zákonné požadavky. 

Novela Zákona č. 334/1992 Sb. přináší významné změny, které mají za cíl posílit ochranu zemědělského půdního fondu a zajistit udržitelné využívání půdy. Cizinci, kteří mají zájem o nabývání pozemků v ČR, by měli být pečliví a dbát na všechny legislativní požadavky, aby jejich plány byly v souladu s platnými právními předpisy.

Zdroj: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1992-334

Vladimíra Kutschková
Autor: Vladimíra Kutschková

Ať už hledáte nový domov, chcete prodat svou nemovitost nebo potřebujete poradit s pronájmem,  jsem zde pro vás. S radostí pomůžu najít řešení, které bude přesně odpovídat vašim potřebám a přáním. Naslouchám vám a záleží mi na vašich zájmech. S lidským přístupem se nezastavím dokud úspěšně nedokončíme spolupráci. S nadšením se pustím do jakékoliv výzvy a pomůžu vám s prodejem, koupí, pronájmem či odkupem nemovitosti.

Zakladatelkou a duší ANDI REALITY je úspěšná a zkušená makléřka, manželka a matka dvou dcer, Vladimíra Kutschková, která doslova žije světem realit. 

 

Přečtěte si více v záložce ,,O mně".

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení